- Գտեք տրված թվերի ամենամեծ ընդհանուր բաժանարարը։
Օրինակ՝ (24,30)=6 - (25 և 15)= 5
- (24 և 10)= 2
- (120 և 60)= 10
- (24 և 80)= 20
- (25 և 125)= 5
- (6 և 7)= 1
- (5 և 13)= 1
- (18 և 36)= 2
- (15 և 45)= 5
- (20 և 28)= 2
- (35 և 25)= 5
- (12 և 18)= 2
Մաթեմ
1-ին ուս. շրջանի ամփոփում. նախագիծ
- Մաթեմ բաժնի հղում
- Ես մասնակցել եմ բոլոր ֆլեշմոբներին
- Մեր նախագծերը այստեղ
- Ես ինձ կգնահատեի 9
- Մեր այս տարվա անցավ թեմաները հեշտ էին,կայն նաև դժվարություններ:
Մեր մաթեմատիկա առարկայի ուսուցիչը Սմբատ Պետրոսյանն է:
Թեմա՝ Ամենամեծ ընդհանուր բաժանարար
Այն բնական թիվը, որը տրված բնական թվերից յուրաքանչյուրի բաժանարար է, կոչվում է նրանց ընդհանուր բաժանարար:
Տրված բնական թվերի ընդհանուր բաժանարարներից ամենամեծը կոչվում է նրանց ամենամեծ ընդհանուր բաժանարար:
- Գտե՛ք հետևյալ թվերի բոլոր ընդհանուր բաժանարարները.
- 14 և 58 = 58-1,2,58: 14- 1, 2, 7, 14. (2,1)
- 12 և 32 = 12- 1,2,12: 32- 1,2, 4, 8, 32. (2,1)
- 17 և 25 = 17- 1,17: 25- 1, 5, 25. (1)
- Գտե՛ք տրված թվերի ամենամեծ ընդհանուր բաժանարարը.
- 55 և 33= 55- 1,5,11,55: 33-1,3,11,33. (11,1)
- 64 և 42= 64- 1,2,8,64: 42- 1,2,6,42. (1,2)
- 27 և 45= 27- 1,3,9,27: 45- 1,3,5,45. (1,3)
- Ընտրե՛ք այն երկու թվերը, որոնց ամենամեծ ընդհանուր բաժանարարը 1-ն է.
- 110, 16, 25
- 35, 49, 55
- 32, 81, 108
- Հարթության վրա տարված են երկու ուղիղներ: Քանի՞ հատման կետ կարող են նրանք ունենալ: Իսկ քանի՞ հատման կետ կարող է լինել, եթե տարված լինեն իրար հատող երեք ուղիղներ:
- Հեծանվորդի արագությունը 290մ/ր է։ Քանի՞ կիլոմետ կանցնի հեծնվորդը 3 ժամում։
290×60=17400 մ
17400 x3=52200մ
Թեմա՝ Թվերի բաժանելիությունը 3-ի, 9-ի և 4-ի
3-ի բաժանման հայտանիշը
Բնական թիվը բաժանվում է 3 —ի այն և միայն այն դեպքում, երբ 3 —ի է բաժանվում նրա կարգային թվանշանների գումարը:
Օրինակ՝ 71445 թիվը բաժանվում է 3 -ի, քանի որ, նրա թվանշանների 7+1+4+4+5=21 գումարը բաժանվում է 3 -ի:
Բնական թիվը բաժանվում է 9-ի միայն այն դեպքում, երբ 9-ի է բաժանվում նրա կարգային թվանշանների գումարը:
Օրինակ՝ 747 թիվը բաժանվում է 9-ի, քանի որ նրա թվանշանների 7+4+7=18 գումարը բաժանվում է 9-ի:Նման ձևով դիտարկում ենք 3-ի բաժանելիության հարցը:
Եթե առնվազն երկու նիշ ունեցող թվի վերջին երկու թվանշանները 0-ներ են կամ կազմում են 4-ի բաժանվող թիվ, ապա թիվը բաժանվում է 4-ի:
47396 թիվը բաժանվում է 4-ի, քանի որ՝ թվի վերջին երկու թվանշանները կազմում են 96 թիվը, որը բաժանվում է 4-ի: Իրոք, եթե թիվը ներկայացնենք 47396=473⋅100+96 տեսքով, ապա կարելի է եզրակացնել, որ յուրաքանչյուր գումարելի բաժանվում է 4-ի: Ուրեմն՝ 4-ի բաժանվում է նաև գումարը:
Առաջադրանքներ
- 83, 12, 65, 129, 1025, 8372, 6534, 5355, 893, 91917, 65382, 56574, 63, 25, 567, 828, 15, 32, 100, 14, 124, 266, 348, 5000, 301 թվերից սյունակաձև առանձանցրեք նրանք, որոնք բաժանվում են կամ 3-ի, կամ 9-ի, կամ 4-ի, կամ որ մեկին: չկա
- Կբաժանվի՞ արդյոք 4-ի այն թիվը, որը բաժանվում է 8-ի:
- Գրե՛ք այն բոլոր թվանշանները, որոնք 152*4 գրառման մեջ աստղանիշի փոխարեն գրելու դեպքում ստացված թիվը կբաժանվի՝
- 3-ի –
- 4-ի –
- 9-ի –
- Աստղանիշերը փոխարինե՛ք թվանշաններով այնպես, որ ստացված թիվը բաժանվի 3-ի: Գրե՛ք հինգ այդպիսի թիվ.
- 2*1* —
- *7*2 –
- *10* —
- Գործածելով 4, 6, 8 թվանշանները ՝ գրե՛ք հինգ եռանիշ թիվ, որոնք բաժանվում են 9-ի:
- Երկու զամբյուղներում կա 120 ձու: Եթե առաջին զամբյուղից երկրորդի մեջ դնենք 15 ձու, իսկ երկրորդից առաջինի մեջ 5 ձու, ապա երկուզամբյուղներում հավասար քանակներով ձվեր կլինեն: Քանի՞ ձու կա զամյուղներից յուրաքանչյուրում:
- Գետի հոսանքի արագությունը 2 կմ/ժ է: Նրա ափին գտնվող երկու նավամատույցների հեռավորությունը 80 կմ է: Որքա՞ն ժամանակում նավակը կգնա մի նավամատույցից մյուսը և կվերադառնա, եթե նավակի արագությունը չհոսող ջրում 18 կմ/ժ:
Թեմա՝ Ուղղանկյան մակերես և պարագիծ
Հաշվիր ուղղանկյան պարագիծը, եթե հայտնի է, որ նրա մակերեսը 3600 սմ2 է, իսկ կողմերից մեկը՝ 40սմ։
3600:40=90
40+90=130
2×130=260
P=260
Ուղղանկյան լայնությունը 23 մ է, իսկ երկարությունը լայնությունից մեծ է 7 մ-ով։ Որքա՞ն է ուղղանկյան մակերեսը։
23+7=30
30×23=690
Հաշվիր ուղղանկյան պարագիծը, եթե հայտնի է, որ նրա լայնության և երկարության գումարը 16 սմ է։
16:2=8
8-1=7
8+1=9
7+9=16
2×16=32
Երբ ուղղանկյան լայնությունը մեծացրեցին 5 սմ-ով, իսկ երկարությունը՝ 10 սմ-ով, ապա ստացված ուղղանկյան պարագիծը հավասարվեց 80 սմ-ի։ Որքա՞ն էր ուղղանկյան պարագիծը։
80սմ
Հաշվիր ուղղանկյան պարագիծը, եթե հայտնի է, որ նրա մակերեսը 2400 2սմ է, իսկ կողմերից մեկը՝ 30սմ։
2400:30=80
30+80=110
2×110=220
Թեմա՝ Բաժանելիության հայտանիշներ
Թվերի բաժանելիությունը 10-ի, 5-ի և 2-ի
- Առանց բաժանում կատարելու գտե՛ք 10, 205, 360, 537, 896, 1259 թվերի 10-ի բաժանելիս ստացվող մնացորդը: 10:10=0մն. , 205:10=5մն. , 360:10=0մն. , 537:10=7մն. , 896:10=6. , 1259:10=9մն. :
- Առանց բաժանում կատարելու գտե՛ք 76, 83, 245, 189, 800, 384, 554 թվերը 5-ի բաժանելիս ստացվող մնացորդները:
- 4, 59, 28, 896, 562, 10002, 569, 568, 380046, 235, 56689 թվերը բաժանե՛ք երկու խմբի՝ զույգ և կենտ թվեր:
Զույգ-4, 28, 896, 562, 10002, 568, 380046:
Կենտ-59, 569, 235, 56689:
- Ձմեռ պապը երեխաներից ամեն մեկին մի նվեր տվեց, որի մեջ կար այնքան կոնֆետ, որքան որ այդ երեխայի տարիքն էր: Քանի՞ կոնֆետ բաժանեց Ձմեռ պապը, եթե այդտեղ կային 9 երեխաներ, որոնցից բոլորի տարիքները տարբեր էին, ընդ որում ամենակրտսերը 6 տարրեկան էր, իսկ ամենաավագը՝ 14:
Լրացուցիչ
- Գտե՛ք առաջին յոթ բնական թվերը, որոնք 3-ի բաժանելիս ստացվում է 2 մնացորդ:
- Ծաղկեփնջում 50 կարմիր ու սպիտակ վարդեր կան, ընդ որում կարմիր վարդերը 4 անգամ շատ են սպիտակ վարդերից: Քանի՞ սպիտակ վարդ կա ծաղկեփնջում:
- 14, 520, 147, 185, 210, 589, 25660, 25587, 25470, 2588, 14, 1476, 1745, 120 հետևյալ թվերից առանձնացրեք նրանք որոնք առանց մնացորդի բաժանվում են և՛ 10-իմ, և՛ 5-ի, և՛ 2-ի:
- Ճամփորդը հեծանիվով 12 ժամում անցավ որոշ ճանապարհ: Որքա՞ն ժամանակում նա կանցնի այդ նույն ճանապարհը մեքենայով, եթե մեքենայի արագությունը հեծանիվի արագությունից երկու անգամ մեծ է:
- Քանի՞ անգամ կփոքրանա խորանարդի ծավալը, եթե նրա կողը փոքրացվի երկու անգամ:
Թեմա՝ Անկյուններ և նրանց չափումը
Հետևյալ անկյուններից ո՞րն է
- Սուր-E
- Ուղիղ-D
- Բութ-F
- Փռված- M
Խնդիրներ
- . Քանի՞ աստիճան է ուղիղ անկյունը։ 90c՞
- Իսկ փռվա՞ծ անկյունը։ 180c՞
Գծեք ուղիղ և փռված անյուններ։
- Քանի՞ աստիճան է քառակուսու անկյուններից յուրաքանչյուրը և նրանց գումարը: 90×4=360
- Եթե եռանկյան երկու անկյունների գումարը 120 աստիճան է, ինչքա՞ ն կլինի երրորդ անկյունը: 120:2=60
- Ուղղանկյունանիստի չափումներն են 4 սմ, 8 սմ և 10 սմ: Հաշվեք մակերևույթի մակերեսը և ծավալը:
8×10=80
4×80=320
- Կատարե՛ք մնացորդով բաժանում
- 875 : 36 = 83(22մն.)
- 9225 : 24=384( 24մն.)
- ABC եռանկյան կողմերն են 3սմ 5մմ, 2սմ 8մմ, 5սմ։ Հաշվեք
եռանկյան պարագիծը։
- Ամանորյա դիմակահանդեսին մասնակցում են 85 սովորող։ Հայտնի է, որ աղջիկները 5-ով շատ են տղաներից։ Քանի՞ աղջիկ և քանի՞ տղա են մասնակցում դիմակահանդեսին։
- Ձմեռ պապը 10 նվերը պատրաստում է 2 ժամում, քանի ժամում նա կպատրաստի այդպիսի 30 նվեր։
- Հայկը Ամանորի համար գնել է կարմիր, դեղին և սպիտակ փուչիկներ։ Կարմիր ու դեղին փուչիկները 20 հատ են, դեղին ու սպիտակ փուչիկները՝ 13 հատ, իսկ կարմիր ու սպիտակ փուչիկները՝ 17 հատ։ Քանի՞ կարմիր փուչիկ ունի Հայկը։
Թեմա՝ Անկյան տեսակները
- Որքա՞ն է փռված անկյան աստիճանային չափը: 180
2.Որքա՞ն է ուղիղ անկյան աստիճանային չափը: 90
4.Կատարե՛ք բաժանում
9373 : 721 = 13
27200 : 425 = 64
39240 : 120 = 327
32054 :682 = 47
5.Գտե՛ք բաժանման թերի քանորդը.
97: 4 = 24
67 : 5 = 13
6.Ստուգողական աշխատանքից Հայկի և Արամի ստացած միավորների գումարը 75 է: Եթե Հայկը ստանար ևս 7 միավոր, կունենար այնքան միավոր, որքան ունի Արամը: Քանի՞ միավոր է ստացել նրանցից յուրաքանչյուրը:
Լուծում.
1.75-7=68
2.68:2=34
3.34+7=41
Պատ.՝ 34 և 41
Թեմա՝ Ինքնուրույն աշխատանք
- Կատարե՛ք գործողությունները
- (228: 19 + 910) x (728 : 182 + 85) = 922×82=75 604
- (1163 — 825 : 33) x (3444 : 12 + 78) = 1 138x 365=415 370
- Կատարի՛ր մնացորդով բաժանում.
- 154 : 8 =19(25մն)
- 53 : 7 =7(4մն)
- Հաշվե՛ք
- 8 մ 3 սմ 1 մ + 20 սմ 9 մմ =930+201=1131
- 8 ժ 30 վ – 5 ժ 15 վ =222-135=87
- AC հատվածի երկարությունը 6սմ 7մմ է, BC հատվածինը՝ 8 սմ 4 մմ: Գտի՛ր AB հատվածի երկարությունը միլիմետրերով:
АB=151մմ:
- Երկու ներկարար պետք է ներկեին 120 մ երկարությամբ ցանկապատը: Մինչև կեսօր առաջին ներկարարը կատարեց ամբողջ աշխատանքի ½-ը, իսկ երկրորդը՝ 1/3-ը: Ի՞նչ երկարություն ուներ ցանկապատի դեռ չներկված մասը:
- Խանութում ստացան 50 ձեռքի ժամացույց՝ մի մասը երեք սլաքով, մյուս մասը երկու սլաքով: Բոլոր ժամացույցների սլաքների քանակը 123 էր: Յուրաքանչյուր տեսակի քանի՞ ժամացույց էր ստացվել խանութում:
Լուծում
50X2=100
123-100=23
50-23=27
Պատ․27
Ուղանկյունանիստեր
1․Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 2 սմ, 9 սմ, 11 սմ։
Լուծում.
1) 2x9x11=18×11=198
2) (9+2+11)x2=22×2=44
Պատ.՝ Ծավալ-198 սմ
Մակերես-44 սմ
2․Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 5 դմ, 7 դմ, 8 դմ։
Լուծում
1) 5x7x8=35×8=280
2) (7+5+8)x2=20×2=40
Պատ.՝ Ծավալ-280 դմ
Մակերես-40 դմ
3․Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 6 սմ, 12 սմ, 10 սմ։
Լուծում
1) 6x10x12=60×12=720
2) (10+6+12)x2=28×2=56
Պատ.՝ Ծավալ-720 սմ
Մակերես-56 սմ
4․Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 13 սմ, 15 սմ, 10 սմ։
Լուծում
1) 10x13x15=130×15=1950
2) (13+10+15)x2=38×2=76
Պատ.՝ Ծավալ-1950 սմ
Մակերես-76 սմ
5․Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 11 սմ, 12 սմ, 10 սմ։
Լուծում
1) 10x11x12=110×12=1320
2) (11+10+12)x2=33×2=66
Պատ.՝ Ծավալ-1320 սմ
Մակերես-66 սմ
6․ Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 3 դմ, 20 սմ, 10 սմ։
Լուծում
1) 3x10x20=30×20=600
2) (10+3+20)x2=33×2=66
Պատ.՝ Ծավալ-600 սմ
Մակերես-66 սմ
7․ Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են` 11 սմ, 12 սմ, 14 սմ։
Լուծում
1) 11x12x14=132×14=1848
2) (12+10+14)x2=36×2=72
Պատ.՝ Ծավալ-1848 սմ
Մակերես-72 սմ
8․ Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 15 սմ, 16 սմ, 17սմ։
Լուծում
1) 15x16x17=240×17=4080
2) (16+15+17)x2=48×2=96
Պատ.՝ Ծավալ-4080 սմ
Մակերես-96 սմ
9․ Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 10 սմ, 12 սմ, 14 սմ։
Լուծում
1) 10x12x14=120×14=1680
2) (12+10+14)x2=36×2=72
Պատ.՝ Ծավալ-1680 սմ
Մակերես-72 սմ
10․ Սիրելի սովորողներ, այժմ ինքներդ կազմեք նմանատիպ խնդիրներ։
Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 4 սմ, 13 սմ, 6 սմ։
Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 10 սմ, 18 սմ, 15 սմ։
Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 10 սմ, 8 սմ, 1 սմ։
Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 11 սմ, 19 սմ, 14 սմ։
Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 9 սմ, 16 սմ, 17 սմ։